Rekultywacja jezior – bariery biologiczne

Na jeziorze Zdworskim i zalewie Zemborzyckim od lat funkcjonują bariery biologiczne typu EKOPAN. Zostały uformowane w pływające wyspy o wydłużonym kształcie, tworząc zielony dywan „green blanket”, osłaniający plaże przed zakwitem sinic. Bariery, porośnięte roślinnością wodną, stanowią siedlisko dla ptactwa wodnego, a dla ryb dogodne miejsce do składania ikry i schronienie dla narybku. W lecie stanowią atrakcję turystyczną, a jednocześnie ciekawe stanowiska dla wędkarzy. Rozwiązania patentowe zastosowane do budowy barier
są własnością firmy EKOPAN.

 

 

logo ekopan bariery biologiczne

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

zrzut strony internetowej www.gazeta.pl płock

Rekultywacja jezior - wielkie czystki w Jeziorze Zdworskim

Przywracanie do życia Jeziora Zdworskiego poprzez rekultywacje, to największa tego typu operacja w Polsce. Nie ma już mowy o takiej katastrofie ekologicznej, jaka dotknęła ten akwen przed czterema laty, kiedy zginęło pięć ton węgorzy.

– Gdybyśmy nie wdrożyli programu renaturyzacji Jeziora Zdworskiego, to każdego lata w czasie upałów katastrofa powtarzałaby się – uważa dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Płocku Stanisław Maciejewski. – Na pewno opadłby też poziom wody, a to doprowadziłoby do stopniowej degradacji tego zbiornika.

 

Gazeta.pl Płock • 6 października 2007 r.