Zgrabna figura to marzenie większości ludzi. Aby osiągnąć pożądaną sylwetkę wiele osób zdobywa się na ciężkie ćwiczenia oraz trzyma rygorystyczną dietę. Korzystając z wszelkich dostępnych metod i rozwiązań pomagających w osiągnięciu zamierzonych celów, niektórzy decydują się również na regularne wizyty w saunie, które rzekomo mają pomagać w zgubieniu zbędnych kilogramów. Czy sauna odchudza? Postaramy się przyjrzeć temu nieco bliżej.

Sauna a odchudzanie

Chodzenie do sauny staje się coraz modniejsze wśród osób dbających o dobrą kondycję. Nic dziwnego, że pojawiają się one na basenach, siłowniach czy klubach fitness. Jednak, czy w saunie spalamy kalorie? Dlaczego wiele osób tak twierdzi? Wśród wielu dobroczynnych efektów, jakie zapewnia nam sauna, wymienić można przyśpieszenie metabolizmu, wpływające na tempo spalania kalorii przyjmowanych podczas posiłków – według niektórych statystyk nawet o 10%. Szybka przemiana materii bez wątpienia sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi, chociaż bezpośrednio nie przyczynia się do schudnięcia. Dlaczego więc po wyjściu z sauny obserwuje się utratę wagi?

Czy sauna spala kalorie?

Zarówno sauna sucha, jak i mokra przyczyniają się do intensywnego pocenia, podczas którego traci się duże ilości wody z organizmu – nawet od 400 do 800 ml. Wraz z wodą pozbywamy się toksyn oraz niewielkich ilości tłuszczy, czyli właśnie kalorii. Proces ten poprawia ogólną wydolność organizmu. A więc podczas pobytu w miejscu, jakim jest sauna ile kalorii można spalić? Naukowcy badający to zagadnienie przyznają, że nawet do 300 kalorii. Aby jednak tak było, należy spędzić w jej wnętrzu przynajmniej godzinę. Na ilość straconego potu bezpośrednio wpływ ma również rodzaj sauny. Łaźnia fińska charakteryzująca się wysoką temperaturą – nawet do 110 stopni – oraz niską wilgotnością, dzięki czemu bardzo mocno stymuluje organizm do produkcji potu. Warto jednak pamiętać, że utrata wagi po wyjściu z sauny związana jest przede wszystkim z pozbyciem się wody.

Sauna na odchudzanie

Jakie jeszcze efekty może przynieść regularne chodzenie do sauny, jeśli chodzi o dążenie do wymarzonej sylwetki? Wysoka temperatura oraz para wodna pozytywnie wpływają na wygląd skóry oraz przyczyniają się do ujędrnienia ciała. Dzieje się tak, ponieważ podczas pobytu w saunie pobudzony zostaje układ krwionośny – częstotliwość bicia serca może zwiększać się nawet do 100-120 uderzeń na minutę. Ponadto poprawia się przepływ limfy, co powoduje redukcję obrzęków i cellulitu. Dzięki szybszemu krążeniu krwi do mięśni dociera więcej składników odżywczych. Przebywanie w saunie pozytywnie oddziałuje też na naszą psychikę – sprzyja rozluźnianiu i uczuciu odprężenia. Jest pomocne w niwelowaniu zmęczenia, spowodowanego intensywnymi ćwiczeniami oraz wpływa na szybszą regenerację organizmu.

To wszystko sprawia, że korzystanie z sauny jest silnym argumentem w dążeniu do wymarzonej sylwetki. Aby osiągnąć pożądane efekty, warto połączyć ją z optymalną dietą oraz aktywnością fizyczną.