Oczyszczalnie przydomowe

Oczyszczalnia ogród EKOPAN zajmuje ok. 16m2 powierzchni, więc można ją posadowić nawet na małych działkach. Zbudowana jest na zasadzie koncentrycznych rowów cyrkulacyjnych o głębokości 2 m i średnicy. 2 m., a zagłębiona jest na ok. 1,5 m i wyniesiona na ok. 0,5 m powyżej poziomu gruntu. Oczyszczalnia porośnięta jest roślinnością wodną, która w lecie tworzy piękny zielony pióropusz. Większość użytkowników naszych oczyszczalni gromadzi oczyszczoną wodę do podlewania lub ponownego wykorzystania. Pozwala to zaoszczędzić kilkadziesiąt zł. miesięcznie na poborze wody z wodociągu.

Oczyszczalnia ogród zasilana jest energią elektryczną o napięciu 240 V z instalacji wewnętrznej budynku mieszkalnego. Można ją podłączyć do istniejącego betonowego dwukomorowego osadnika za pomocą przepompowni.

Koszt wykonania typowej oczyszczalni dla budynku jednorodzinnego wynosi 12.500 zł + VAT

Oczyszczalnie przydomowe

DZIAŁANIE EKSPLOATACJA REALIZACJE DOFINANSOWANIE

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Są gminy, w których indywidualny inwestor, może liczyć na finansową pomoc przy budowie oczyszczalni ogrodu EKOPAN. W gminach Ożarów Mazowiecki, Gostynin, Strzelce pomoc ta wynosi ok. 80-90% wartości inwestycji. Wsparcie finansowe można uzyskać również z innych źródeł, np. organizacji pozarządowyh, czy programów unijnych.

 

okładka czasopisma Nasze Łomianki

Cudze chwalicie, swego nie znacie...

Jest to opłacalne zarówno dla gminy, jak i dla mieszkańców. Gmina nie musi budować kosztownych kolektorów ulicznych, przepompowni, nie musi wydawać pieniędzy na eksploatację. A właściciel posesji nie płaci za wywóz szamba. (...) Koszty eksploatacyjne naszych oczyszczalni są znikome.

(...) doskonale układa się nam współpraca z pobliską gminą Ożarów Mazowiecki. Opracowaliśmy wspólnie ciekawy system organizacyjno-finansowy sanitacji. Polega on na tym, że gmina finansuje zakup i montaż oczyszczalni, a właściciel posesji dostarcza prąd do oczyszczalni i raz na dwa lata czyści osadnik. Przeciętnie gmina odzyskuje zainwestowane środki po 2-3 latach, ale nie musi angażować znacznie większych pieniędzy w budowę kanalizacji, a efekt ekologiczny zostaje osiągnięty i wszyscy są zadowoleni.

 

Nasze Łomianki • marzec 2008 r.