Oczyszczalnie przydomowe

Oczyszczalnia ogród EKOPAN zajmuje ok. 16m2 powierzchni, więc można ją posadowić nawet na małych działkach. Zbudowana jest na zasadzie koncentrycznych rowów cyrkulacyjnych o głębokości 2 m i średnicy. 2 m., a zagłębiona jest na ok. 1,5 m i wyniesiona na ok. 0,5 m powyżej poziomu gruntu. Oczyszczalnia porośnięta jest roślinnością wodną, która w lecie tworzy piękny zielony pióropusz. Większość użytkowników naszych oczyszczalni gromadzi oczyszczoną wodę do podlewania lub ponownego wykorzystania. Pozwala to zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie na poborze wody z wodociągu.

 

Oczyszczalnia ogród zasilana jest energią elektryczną o napięciu 240 V z instalacji wewnętrznej budynku mieszkalnego. Można ją podłączyć do istniejącego betonowego dwukomorowego osadnika za pomocą przepompowni.

 

Koszt wykonania typowej oczyszczalni dla budynku jednorodzinnego wynosi 12.500 zł + VAT

Oczyszczalnie przydomowe

DZIAŁANIE EKSPLOATACJA REALIZACJE DOFINANSOWANIE

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Przydomowa oczyszczalnia EKOPAN zużywa energię elektryczną za ok. 20 zł. miesięcznie. Należy okresowo robić przegląd zainstalowanych urządzeń elektrycznych i raz na 12-24 miesięcy oczyścić osadnik szambowozem.
Po kilku latach użytkowania można usuwać nadmiernie rozrastającą się roślinność z oczyszczalni i kaskady odpływowej.

Użytkownik ma możliwość obserwacji oczyszczalni ogrodu i jakości wody oczyszczonej wypływającej do kaskady, w miarę potrzeby można bardzo łatwo pobrać próbki do badań laboratoryjnych.

Film o montażu oczyszczalni ekopan

 

okładka czasopisma Ogrody

Bio-oczyszczalnie

Zatrudnione w takiej oczyszczalni gatunki roślin dobrane są tak, aby rozrastały się od wczesnej wiosny do jesieni (np. kaczeńce, mięta wodna, irys żółty, tatarak, trzcina, pałka szerokolistna, babka wodna, strzałka japońska, rzęsa). Zespół roślin i zwierząt w sposób naturalny zmienia się też z roku na rok, gdyż modyfikują go zmieniające się warunki klimatyczne i dostarczane pożywienie. Można też w pewnym stopniu ingerować w to zbiorowisko, usuwając jedne, a dosadzając inne rośliny, co nie zmienia jednak skuteczności czyszczenia, a wpływa jedynie na wygląd części nadziemnej. Można tu uprawiać nawet rośliny jadalne: pomodory, papryki czy borówki amerykańskie.

Woda opuszczająca układ nadaje się do podlewania ogrodu lub do zasilania oczka wodnego.

 

Ogrody • listopad 2003 r.